Obeležavanje Međunarodnog dana žena na selu – 15.10.2024. Etnografski muzej
U okviru projekta Nemačke razvojne saradnje “Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji” koji sprovodi GIZ u partnerstvu sa Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije, podržava se projekat “Novo lice žene sa sela”. Projekat sprovodi Centar za društveno odgovorno preduzetništvo (CDOP) iz Vrmdže i ujedno i dizajnira mentorski program koji je krojen prema potrebama žena koje žive i rade u ruralnim delovima Srbije.
Uz podršku Etnografskog muzeja u Beogradu, čuvara kulturnog nasleđa Srbije, dobili smo priliku da Međunarodni dan žena sa sela obeležimo u njihovom prostoru. Ovaj dan ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2007. godine, i posvećen je priznavanju ključne uloge i doprinosa žena na selu u obezbeđivanju hrane, zaštiti prirodnih resursa i održivom razvoju zajednica.
Ispred pune Kino sale muzeja, gostima su se obratile Ivana Antonijević, pomoćnica ministra za turizam i omladinu, Marija Radovanović Niklanović, projektna liderka GIZ-a i Dragana Tomić Pilipović, predsednica Centra za društveno odgovorno preduzetništvo.
Tema položaja žena sa sela i žena koje žive na selu je jedno od ključnih pitanja kojima svi treba da se bavimo. One su tihi stubovi porodica, često nečujne sa svojim potrebama i željama. Programi kao što je mentorski program Novo lice žene sa sela, pomaže da se njihov glas čuje i da vidimo na koji način su one neizostavni deo našeg društva. One učestvuju u ekonomskim, političkim i društvenim procesima i važna su pokretačka sila, zajedno sa svojim porodicama i zajednicama kojima pripadaju – što je ujedno bila jedna od ključnih poruka tokom pozdravnog obraćanja.
Na panelu, sa temom „(Nе)ograničavajući faktor stereotipa“ imali smo priliku da čujemo mentine, mlađe mentorke i mentorke iz prve generacije mentorskog programa „Novo lice žene sa sela“. Mentine su tremu pobedile uz ohrabrujuće reči i poglede prisutnih mentorki. Početna zbunjenost i nesigurnost su nestale kada su počele da dele svoje autentične priče žena koje žive na selu i u saglasju sa prirodom.
Snažan signal da je ova tema važna je puna sala koja je sa pažnjom slušala, svojim pitanjima učestvovala u razgovoru i što niko nije napustio salu, nisu zvonili telefoni i sve je delovalo kao jedna celina koja vidi, čuje i ima razumevanja za hrabre žene koje su istupile sa svojim autentičnim Ja. Više nisu samo neke osobe, daleke, koje proizvode hranu ili nam nude usluge smeštaja. Imaju ime i prezime, ponosno pričaju o svom poreklu i malim koracima osvajaju položaj liderki u svojim mikro-sredinama. Ovo je potvrdila i izložba „Nove priče žene sa sela“ koja predstavlja kolaž ličnih priča učesnica prvog ciklusa mentorskog programa i svedoče o životima ovih snažnih, sposobnih i kreativnih žena sa sela.
Nakon oficijelnog dela skupa, gosti su imali priliku da razgovaraju i razmene utiske na koktelu organizovanom u holu Etnografskog muzeja, uz saradnju sa socijalnim preduzećem „Bagel Бејгел“, koje pomaže ženama žrtvama trgovine ljudima.
Agendu programa možete pronaći ispod. Za sve one koji nisu bili u mogućnosti da se priključe uživo, omogućen je prenos uživo putem ove stranice.
** U okviru projekta Nemačke razvojne saradnje “Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji” koji sprovodi GIZ u partnerstvu sa Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije, podržava se projekat “Novo lice žene sa sela” u organizaciji Centra za društveno odgovorno preduzetništvo – CDOP a koji ima za cilj osnaživanje mladih žena, pripadnica etničkih manjina i povratnica koje žive i rade u ruralnim delovima Srbije.
Skorašnji komentari